Eksperiment s trenutnom brzinom  
     
 

Od učenika se traži da usporede gibanje kuglice koja se kotrlja niz kosinu s gibanjem remena preko kolotura konstantnom brzinom usporedno kosini. Kosina je duga 2-3m. Remen, označen alternirajućim crno bijelim segmentima od 10 cm, pokreće motor koji može mijenjati brzinu. Mjereći koliko je potrebno nekom segmentu remena da prijeđe fiksnu udaljenost, učenici mogu izračunati brzinu gibanja remena.

 
     
 
Remen služi kao standard brzine s kojim možemo usporediti brzinu kuglice koja se giba niz kosinu. Na početku kuglica miruje. Odmah nakon što je pustimo, remen se giba vidljivo brže. Kuglica postepeno ubrzava i u jednom trenutku oznake na remenu i kuglica gibaju se istom brzinom usporedno. Zatim kuglica odmiče oznakama na remenu vidljivo se gibajući brže i brže od remena.
 
     
 
Mjereći vrijeme proteklo od puštanja kuglice do postizanja brzine koju ima pojas, učenici mogu odrediti koliko vremena treba kuglici da postigne ovu brzinu startajući iz stanja mirovanja na kosini. Mjerenje je ponovljeno za nekoliko brzina remena. Zatim su učenici prikazali dobivene rezultate grafički. Nagib rezultantne ravne linije interpretira se kao promjena brzine svaka sekunde, tj. akceleracija.
 
 
 
 
Eksperiment sa remenom omogućava studentima da odrede trenutnu brzinu u realnom vremenu uspoređujući je direktno s standardom brzine. Trenutna brzina je stalno promjenjiva veličina pa ovaj eksperiment omogućava studentima da uoče kvalitativne osobine brzine, promjene brzine i akceleracije.
 
     
 
Činjenica, da se mjerenja rade sa štopericom, eksplicitno ukazuje na vremenski interval potreban da kuglica poveća brzinu od 0 do brzine remena. Učenici uočavaju da moraju ne samo razmotriti do koliko kuglica ubrzava, nego i kako brzo se to povećanje zbiva. Ako je kosina nagnuta više koso, učenici uočavaju da je potrebno manje vremena da dođe do iste promjene u brzini.
 
     
 
Eksperiment s remenom pomaže uočiti razliku između promjene brzine i njenog odnosa prema promjeni, odnosno akceleraciji, tj. za koliko se brzo brzina promijeni.